Jak wybrać drzwi do łazienki?

Łazienka to miejsce, które musi spełniać szereg wymagań. Przede wszystkim musi być dobrze wentylowana, gdyż wymagają tego przepisy budowlane. Poza tym powinna być przyjemnym, zapewniającym dużo prywatności miejscem. Urządzając łazienkę starannie planujemy jej wystrój, lecz czasem zapominamy o wyposażeniu jej w odpowiednie drzwi, co jest dużym błędem. Jak dobrać odpowiednie skrzydła do naszej łazienki? Oto kilka wskazówek.

drzwi DRE

REKLAMA:

Odpowiednia wentylacja. Łazienka to pomieszczenie, w którym gromadzi się wiele wilgoci. Para z gorącej wody używanej podczas kąpieli czy nawet chwilowe mycie rąk sprawiają, że na ścianach i płytkach osadza się wilgoć, która w nadmiarze może prowadzić do rozwoju niebezpiecznych dla naszego zdrowia grzybów. Aby temu zapobiec powinniśmy wyposażyć naszą łazienkę w drzwi z otworami wentylacyjnymi. Drzwi wewnętrzne DRE, przeznaczone do łazienki możemy wybrać w dwóch wariantach.

Mogą być one wyposażone w eleganckie, stalowe tuleje wentylacyjne, umieszczone u dołu skrzydła. Innym dostępnym rozwiązaniem jest wybranie drzwi wewnętrznych DRE ze specjalnie wyprofilowanym podcięciem wentylacyjnym. Znajduje się ono przy samej podłodze, tworząc powiększoną szczelinę przez którą wydostaje się nadmiar wilgoci.

Oszczędność miejsca

Według przepisów budowlanych skrzydło wejściowe do łazienki powinno mieć co najmniej 2 m wysokości i 80 cm szerokości i powinny otwierać się na zewnątrz. Co jednak zrobić, gdy nie mamy miejsca, aby zainstalować skrzydła o odpowiednich wymiarach? Możemy sięgnąć po nieco mniej tradycyjne rozwiązania. Na przykład drzwi wewnętrzne DRE z systemem przesuwnym. Dzięki temu, że nasze drzwi będą poruszały się wzdłuż ściany zyskamy wiele miejsca. W zależności od naszych preferencji możemy wybrać system przesuwny z kasetą na skrzydło ukrytą w ścianie lub system naścienny, który możemy założyć bez przebudowy ściany.

Prywatność

Skrzydła do łazienki mają za zadanie zapewnić nam prywatność i komfort. Aby spełniały tę swoją funkcję powinny być wyposażone w zamek. Drzwi DRE do łazienki zostały zaopatrzone w specjalnie zaprojektowaną blokadę łazienkową. Dzięki swojej budowie umożliwia nam ona w razie potrzeby dostanie się do zamkniętej łazienki, nie istnieje też ryzyko zatrzaśnięcia drzwi jak w przypadku tradycyjnego zamka na klucz.